Březen 2018

Maska

11. března 2018 v 23:55 | Barbara |  Téma týdne
První věc, co mě pod slovem MASKA napadne není nějaký převlek, ani škraboška, ale přetvářka. Možná mě to napadlo, protože i já mám svoji masku. Ale kdo ji dnes nemá? Spousta lidí se chová před ostatními jinak, než když je sám nebo se svoji rodinou. Musím se přiznat, že i já toto dělám, ačkoli neúmyslně (nědy se před cizími přetvařuji úmyslně).
Ať už se člověk přetvařuje schválně nebo ne, i tak je to přetvářka. Popravdě toto slovo nemám zrovna moc v lásce. Ani nevím proč, možná je to mnou.
Celá moje rodina mě považuje za klidnou, hodnou holku, která nemluví. Při většině rodinných oslav sedím a jen poslouchám, o čem se vybavují. Nevím, jak se do jejich rozhovoru zapojit. Zatímco mezi přáteli jsem ukecaná, plná energie a možná trochu střelená, když mám dobrou náladu. Jsem plná emocí. Klidná až tak moc nejsem. Popravdě, vše to v sobě dusím, pak vybouchnu. Ne, před rodinou, to bych si nedovolila.
Netuším, proč tomu tak je. Nedělám to schválně. Jen zřejmě nechci svým příbuzným ukázat, jaká opravdu jsem. Držím se na uzdě. O mých emocích nemají ani páru. Netuší, co mi běhá v hlavě. Netuší, co před nimi skrývám. Netuší mou přetvářku, místami úmyslně. Proč se všichni přetvařujeme?


Používáme snad tu naší masku, abychom se mohli chránit, abychom mohli chránit svoje city před ostatními? Žijeme ve světě, kde se bojíme lidem ukázat, kdo vlastně jsme. Bojíme se říci svoje myšlenky. Kdybychom to řekli, někdo by to obrátil proti nám a zranil by nás.
Bojíme se ukázat svoji pravou tvář, přitom se pokaždé naštveme, když zjistíme, že si někdo před námi hrál na něco, co není. Sami se přetvařujeme a toužíme po upřímných lidech. Chceme po všech pravdu a upřímnost, přitom to sami neděláme. Nejsme upřímní ani sami k sobě. I já patřím mezi takové lidi. Bojím se ukázat svoji pravou tvář, bojím se přiznat své city, potože nevím, jak by se na to tvářili ostatní. Nezranila bych je? Nebo by oni zranili mě, kdyby mi řekli, co si o tom myslí?
Žijeme v sociálním světě, kde je velmi lehké se přetvařovt. Za počítačem je každý silný, každý říká pravdu, ale do očí to někomu říci není schopen. Bylo tomu tak vždy? Nebo se to změnilo, až když nastoupil internet/facebook?
Dnes je snadné se seznámit přes internet. Dalo by se říci, že si budeme rozumět s každým, s kým si budeme psát. Když dojde na setkání, tak zjistíte, že si s tím člověkem nemáte, co říct. Že to, co jste si psali byla lež. Vůbec si nerozumíte jako na internetu.
Každý si na sociálních sítích tvoří svůj vlastní "příběh", který se jim líbí více, než ten jejich. Instagram je toho příkladem. Vidíme fotky, obdivujeme tu danou osobu, ale netušíme, že zrovna sedí sám, protože jeho život není až tak úžasný. Přijde mu to z části úžasný, protože má kousíček toho světa, který si vytvořil.

Snídaně jako relax

2. března 2018 v 16:40 | Barbara |  Fenomén
Ne nadarmo se říká, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Pro mě je to nejen nejdůležitější jídlo dne, ale chvilka, kterou si vychutnávám. Chvilka v tichosti. Kvůli snídani si klidně přivstanu a pak si ji vychutnávám dlouhé minuty, které se protáhnou na čtvrt až půl hodiny. Půl hodiny ticha, bez jakéhokoli hluku, bez televize. Jen slyším zvuky z okolí, jak někdo zrovna jede do práce, jak soused pod námi chodí po bytě.


Ať už vstávám brzy nebo ne, vždy vstanu o půl hodiny dříve, než bych vstávala normálně. Proč? Kvůli snídani! Můj ranní stereotyp vypadá asi takto. Kdž vstanu, tak si jdu namočit ovesné vločky, aby naboptnaly nebo si dám toasty do toastovače na tři minuty a ty si následně namažu džemem nebo si na ně dám plátek sýra, který se trochu rozpeče. Zatímco, se mi dělá snídaně, já se nalíčím a projedu Instagram. Pak si se snídaní a zeleným čajem sednu po tmě do kuchně nebo obývacího pokoje. Televizi nikdy při snídni nezapínám, jen vychutnávám ty chutě a poslouchám okolí. Jak tak poslouchám okolí, občas mi utečou kamsi myšlenky a rázem ten čas uteče o něco rychleji.
Mamka nad tím kroutí hlavou, že jsem pomalá, že si vše dělám v klidu. Dříve jsem snídaně vynechávala, kvůli prázdnému pocitu. Teď? Miuji pocit, když se najím, až se doslova "přecpu". Tím, že si dávám teplou snídani, mám o to větší pocit plnosti.
V jednom předchozím článku jsem zmínila svoji závislost na sladkém, proto mám sladkou snídani, která mi dodá energii na celý den. Spousta lidí je po ránu unavená, já díky mému rannímu rituálu, ačkoli vstávám téměř o hodinu dříve než moje kolegyně, jsem plná energie, nejsem unavená. Únava na mě začíná padat kolem večeru.
Proč je snídaně tak důležitá? Po probuzení, tedy po osmi hodinách v krvi máme nízkou hadinu cukru, tedy téměř žádnou energii, proto běh po ránu bez snídaně není zrovna ideální. Když tělo nemá v sobě dostatek energie, začne štěpit bílkoviny neboli bude spalovat svalovou hmotu. Pokud, ale máte na sport čas jen ráno, tak dejte jen lehčí snídani, poté to doženete svačinou po sportu.
Pokud se ráno čověk nenasnídá, nemá tolik energie. Člověk čerpá energii na celý den ze snídaně, proto se snídaně celá spálí. Nekoukám na to, kolik kalorií má moje snídaně. Neřeším to. Jsem přes den velmi aktivní, za den nachodím přes deset tisíc kroků, proto potřebuji honě energetickou snídni. Nejlepší snídaně je z ovoce, obilovin nebo mléčný výrobek. Ke snídani si můžete dát i šunku, krůtí nebo kuřecí, kde není vysoké procento tuku.
Nemáte čas na snídani? Rozhodně ji nevynechávejte! Pokud nemáte čas a nechcete si přivstat, vezměte si rychlou snídani v podobě jogurtu s müsli. Určitě pět minut na jogurt mít budete.
Moje jediná aktivita na lačno je procházk se psem. Nastartuje skvěle metablismus a není fyzicky náročná. Pokud, se chystáte na běh nebo jízdu na rotopedu. Doporučuji sníst alespoň banán, ten je naprosto ideální.